ÁLOMHÁLÓ - °I° - NEKED ÍROM

"Az Úr, mindenkit megáldott valamilyen tehetséggel. Én írok.Hiszem, hogy többek örömére." Az álmok, álmok maradtak, az erőfeszítések a múltba vesztek. Mit tanultam, mi maradt meg bennem, milyen vénával születtem. Eléd tárom, fogadd szeretettel."

PRÓZA

rozsa

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

tisza-maros_torok_a_tavolban

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

A próza,  az irodalmi mű két formája közül az egyik. A másik, a költészet. A kettőt az különbözteti meg egymástól, hogy a prózai mű nyelvezete, megegyezik a hétköznapi beszéddel, vagy igen közel áll ahhoz, mivel nem díszítik olyan szembetűnő stilisztikai eszközök, mint a költői alkotást. Maga a szó, a latin "prosa"-ból ered. Ennek jelentése egyenesség. Innen származik a gyakran pejoratívnak minősülő "prózai" kifejezés stb....(Vikipédia)

 rozsa_2.gif

Na, igen. Az első három mondatot mindenki tudja, aki olvas. Prózát, vagy lírát. De mondhatunk verset is.Weblapomon megtalálható úgy a próza, mint a líra. Lehet válogatni. Amit ki szeretnék emelni, szemléltetni, hogy ne legyen annyira "hivatalos" az a kettő közötti különbség gyakorlatban. Bár a líra rövidebb, tömörebb és ha nem mond semmit, olvasója nem emlékszik a mondanivalójára, molypúkát sem ér. Legalábbis az én olvasatomban.

 rozsa_2.gif

Az utóbbi időben meglehetősen sokat találkoztam olyan "költeményekkel", amitől nem igazán ájultam el. Pl. rezgő szobrokról, aminek kapcsán mindjárt az ugrott be, hogy talán megindult a föld, és attól rezegnek, vagy elvált az alak a talapzattól, így aztán nagy ívben tanácsos elkerülni. (Csak tudnám melyik az a szobor.... ) Nagyon csúnya munkát tudna végezni a bámészkodóval egy rezgő, esetleg dőlni készülő szobor. Akár fémből akár kőből készült....

 9._webre.jpg

Aztán, antik görög versformában, vagy akár - utánzója által - (japán három soros verseket alkotó költőről elnevezett ) "szaffónak" mondott elképesztő rémség, vagy dögunalom förmedvényeket volt szerencsétlenségem hallgatni. Pl. 40 percen keresztül több háromsorost arról, hogy a nyáron olyan meleg vala, hogy a cipője nyoma megmaradt az aszfaltban. Lehet, hogy örömében lelkesedett be, amiért nem süllyedt a bitumenbe. Ennél sokkal nagyobb baj, ha az úttesten a kamionok 20-30 cm-es peremet kreálnak, ami aztán megszilárdul, és képes úgy is maradni. Na, aki annak nekimegy, ezret egy ellen, hogy megcsókolják egymást a járgányok. Nyilván az illető még ilyet nem látott, nem hogy felkaptatott volna rá, mert ki tudja miket írogatott volna össze erről a látványról.

 rozsa_2.gif

Aztán ismét egy túlbuzgó, aki a szobrokba szerelmes, mert imádja őket. Mit lehet erre mondani? Egy szobrot csodálni lehet. A finom mívű munkát, a hatalmas erőfeszítést, a mű kifejezését alkotója által. Igaz a médiában olyat is láttam, hogy valaki egy tárgyba volt szerelmes. Minden megtörténhet ebben a fura világban. De hagyjuk a példálózgatást, illetve, vegyünk egy példát , két mű összehasonítására.

 forras

"Káprázatos flóra rejti édes titkát, takarja, bújtatja, forrás csobbanását. Átlátszó vízsugár árnyékban folydogál, szélfútta napon, szivárvány rátalál".

(részlet szekereskató "A forrás" c. verséből, melynek folytatása megtalálható a versek menüpont alatt)
Ez a fenti két sor, líra. Bízom benne, hogy a hozzá nem értő is látja.
Hogy nézne ez ki prózában?

rozsa_2.gif

 "Egy kellemes délutánon a hegyekben sétáltam. Erre még nem is jártam, mert  ismeretlennek tűnt a szépséges táj. Aztán valami csobogásra lettem figyelmes, és elindultam a hang irányába. Csúszkáltam a hegyoldalban, sokszor megindult velem a talaj, de nagyon kíváncsi voltam, hogy vajon honnan jön az állandó csorgás. Egy jó negyed óráig kaptattam felfelé, mikor megláttam a forrást. Ha nem hallom a hangját, észre sem veszem, úgy elrejtőzött a lombok között. Aztán lefelé igyekeztem, hogy megnézzem, hol ér véget. Az erecskét végig bokrok takarták, és néha majdnem szem elől vesztettem, mert a lábam alá is kellett néznem. A lefelé menet sem volt könnyebb. Végül egy ritkás területre értem, és felélénkült a szél. A nap rásütött a vízsugárra, és parányi szivárvány látszott rajta. Szemet gyönyörködtető látvány tárult elém"....

oszi_szinek

Valahogy így lehetne összehasonlítani ugyanazt a mondanivalót, a két fajta irodalmi műben. Az itt leírt két sor líra  (röviden, mert lett volna mód még bővebben is szemléltetni, akár több oldalon keresztül) 12 sor prózában sikerült megmagyarázni. Mind a kettő ugyanarról a dologról szól. Nos? Melyik tetszik?

oszi_level
Fotók: Szekeres Kató
kato_rozsája
------------------------------------------------------------------------------------------------------

rozsa

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 24
Tegnapi: 15
Heti: 107
Havi: 490
Össz.: 132 340

Látogatottság növelés
Oldal: PRÓZA
ÁLOMHÁLÓ - °I° - NEKED ÍROM - © 2008 - 2024 - konyvmolyocska.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »